• Radca prawny

Klaudia Czarnota

Znajdź mnie na LinkedIn

Jestem radcą prawnym i zajmuję się szerokim zakresem usług prawnych w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym doradztwem w zakresie wdrażania procedur bezpieczeństwa. Doradzam przedsiębiorcom w zakresie zgodności z wymogami regulacji związanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022 /2555, tzw. NIS2 czy ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Regulacje te wymagają od podmiotów kluczowych i ważnych wdrożenie adekwatnych i dostosowanych do skali zagrożeń środków technicznych, operacyjnych i organizacyjnych.

Pomagam klientom w identyfikacji specyficznych obowiązków wynikających z regulacji z zakresu cyfrowego bezpieczeństwa danych. Dostrzegając rosnące znaczenie cyberbezpieczeństwa i jego bezpośredni wpływ na stabilność oraz działalność przedsiębiorstw, stale poszerzam swoje kompetencje w tym obszarze, by móc skutecznie odpowiadać na aktualne i rzeczywiste potrzeby naszych klientów.

Wspieram również klientów z sektora finansowego oraz dostawców usług ICT w spełnianiu wymogów nałożonych przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (UE) 2022/2554, znane jako DORA. Rozporządzenie to stawia przed podmiotami finansowymi oraz zewnętrznymi dostawcami usług ICT konieczność wdrożenia nowych standardów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Pomagam opracować i wdrożyć polityki zarządzania ryzykiem, czy procedury reagowania na incydenty cyberbezpieczeństwa. 

Przeprowadzam także audyty prawne mające na celu sprawdzenie zgodności działań podmiotu z regulacjami krajowymi i międzynarodowymi. Analizuję wewnętrzne procedury, systemy ochrony danych oraz polityki bezpieczeństwa, w celu zapewnienia ich zgodności z wymogami prawnymi oraz opracowania rozwiązań najlepiej chroniących interesy przedsiębiorców. Doradzam klientom, jak dostosować swoje działania do nowych wytycznych oraz stale zmieniających się regulacji, które często stanowią wyzwanie dla organizacji w zakresie ochrony danych.

Ważną częścią mojej pracy jest również opracowywanie planów zarządzania incydentami oraz procedur reagowania na zagrożenia cybernetyczne. Pomagam przedsiębiorcom przygotować kompleksowe strategie, które umożliwiają szybkie i skuteczne reagowanie na naruszenia bezpieczeństwa oraz ograniczenie ich skutków. 

Dodatkowo wspieram przedsiębiorstwa w opracowywaniu i wdrażaniu polityk ciągłości działania, które są kluczowe dla utrzymania stabilności operacyjnej nawet w przypadku wystąpienia incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Tworzę z klientami polityki, które zapewniają niezakłócone funkcjonowanie organizacji, nawet w trudnych sytuacjach. 

 

Masz pytanie?